Jak prawidłowo dopasować ortezę i na co zwrócić uwagę przy doborze sprzętu?
Dowiedz się, jakie warunki powinna spełniać orteza, żeby poprawić jakość życia pacjenta z opadającą stopą.
W rozmowie z Panią dr hab. n. med. Iwoną Sarzyńską-Długosz i Panem prof. dr hab. n. med. Robertem Gasikiem został poruszony temat często spotykany w praktyce lekarskiej neurologów, specjalistów neurologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu – opadająca stopa.
Po co pacjentowi orteza?
Orteza wprowadza pewnego rodzaju równowagę do układu ruchu. Pozwala także utrzymać stopę w odpowiedniej, pośredniej pozycji, która nie wywołuje przykurczy mięśniowych, dzięki czemu nie ogranicza rehabilitacji pacjenta. Orteza pacjentowi jest potrzebna, by jego chód był płynny, oraz żeby zapewnić mu jak najwyższy stopień bezpieczeństwa w trakcie przemieszczania się. Bezpieczeństwo rozumiemy tu jako ograniczenie do minimum ryzyka potknięcia i upadku, które szczególnie u osób w podeszłym wieku, grożą złamaniami kończyn, wstrząsom mózgu czy uszkodzeniom skóry.
Oprócz tego powodują zwiększenie szybkości chodu, co jest bardzo istotne w kontekście odczuwania swojej niepełnosprawności przez pacjenta.
Jaka powinna być prawidłowo dobrana orteza?
Prawidłowo dobrana orteza z pewnością musi mieć właściwy rozmiar, a więc być idealnie dopasowana zarówno do wielkości stopy, jak i obwodu łydki. Tak dobrany sprzęt nie powinien sprawiać pacjentowi żadnego dyskomfortu. Powinna być też lekka, by stanowić jak najmniejsze obciążenie.
Dobierając sprzęt dla pacjenta, warto pamiętać o materiałach, z których została stworzona. To one zapewniają trwałość i komfort użytkowania. Solidne materiały zapobiegają sytuacji, w której pacjent musi często wymieniać sprzęt i uczyć się chodzić w ortezie od początku. Nietrwałe materiały, takie jak plastik, nie są gwarantem bezpieczeństwa i trwałości. Uszkodzenia sprzętu wiążą się z potrzebą zakupu nowej ortezy i nauki chodzenia w niej od początku. Prawidłowo dobrana orteza, to także orteza dobrana do rodzaju dysfunkcji, która występuje u pacjenta. Dobrze jest, gdy mamy możliwość dobrania takiego sprzętu, który będzie wspierać pacjenta w tym zakresie, w jakim tego potrzebuje, nie unieruchamiając zdrowych partii.
Warto zaznaczyć, że pacjenci, którym źle się chodzi w ortezie, po prostu jej nie używają, co jest dodatkowym argumentem na to, by dbać o jakość wykonania zalecanego sprzętu. Pamiętajmy o tym, że orteza jest integralnym elementem terapii i wspomaga naturalny proces leczenia i rehabilitacji, zapobiegając między innymi powstawaniu przykurczy. Pacjenci wyposażeni w tę wiedzę, będą mieli więcej motywacji do noszenia jej.
PODSUMOWUJĄC
Dobór odpowiedniej ortezy do rodzaju dysfunkcji pacjenta ma ogromne znaczenie dla poprawy jego funkcjonowania. Najlepsze ortezy to te, które maksymalnie poprawiają jakość życia pacjenta. Bardzo ważne jest to, był to sprzęt lekki, wykonane z trwałych materiałów, elastyczne i sztywne w tych miejscach, w których jest to konieczne. Dobrze dobrana orteza wysokiej jakości pozwoli pacjentowi z opadającą stopą żyć pełnią życia i nie myśleć na co dzień o swojej niepełnosprawności.